Πληροφορικής

Στον τομέα Πληροφορικής λειτουργούν οι ειδικότητες:

Α) Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Β) Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού

Οι απόφοιτοι του τομέα πληροφορικής μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε ΙΕΚ, στα αντίστοιχα ΤΕΙ Πληροφορικής καθώς και στις σχολές ΣΜΥ, ΣΜΥΝ,ΣΤΥΑ, Αστυφυλάκων και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ).

Σύμφωνα με την απόφαση Φ2/88938/Δ4 (ΦΕΚ Β΄ 1567/2-6-2016), στη Β΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως. Ειδικότερα, εφαρμόζεται εκπαιδευτικό πρόγραμμα δώδεκα (12) ωρών εβδομαδιαίως, με έξι (6) μαθήματα Γενικής Παιδείας, που είναι κοινό για όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικό πρόγραμμα είκοσι τριών (23) ωρών εβδομαδιαίως που αποτελείται από τέσσερα (4) έως και έξι (6) μαθήματα Ειδικότητας. Τα μαθήματα ειδικότητας αποτελούνται, κατά προσέγγιση, από 50% θεωρητικό μέρος και 50% εργαστηριακό.

Τα μαθήματα Γενικής Παιδείας φαίνονται αναλυτικά στον παρακάτω πίνακα.

prog gen b

Σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση αρ. Φ2/88938/Δ4 (ΦΕΚ Β΄ 1567/2-6-2016), τα μαθήματα Ειδικότητας της Β΄ τάξης ΕΠΑ.Λ. του Τομέα Πληροφορικής, της Ομάδας Προσανατολισμού Τεχνολογικών Εφαρμογών, ορίζονται κατά Ειδικότητα του Τομέα, όπως φαίνονται αναλυτικά στον παρακάτω πίνακα.

prog pli b